ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Gmina Dąbrówno
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ekran szczegółów informacji

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Postanowienie o braku konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia pn. „Budowie instalacji fotowoltaicznej o mocy 1 MW i wysokości do 3 m realizowanego na działkach nr ew. 182/1 w obrębie Stare Miasto, gmina Dąbrówno, powiat ostródzki, województwo Warmińsko - Mazurskie”

Informacja ogłoszona dnia 2019-02-25 12:02:53 przez Paweł Gardecki

Akapit nr 1 - brak tytułu

Dąbrówno, 22.02.2019 r.
ROŚ.6220.1.2019
 
POSTANOWIENIE
 
            Na podstawie art. 123 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2018 poz. 2096 z póź. zm.) w związku z art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2018, poz. 2081 z póź. zm.) oraz § 3 ust. 1 pkt 52 lit. b – Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2016 r., poz. 71), działając na wniosek z dnia 02.01.2019 r. (data wpływu 11.01.2019 r.) Polska Agencja Energetyczna Sp. z o.o., ul. Górna 5, 10-040 Olsztyn w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie instalacji fotowoltaicznej o mocy 1 MW i wysokości do 3 m realizowanego na działkach o nr  ew. 182/1 w obrębie Stare Miasto, gmina Dąbrówno, powiat ostródzki, województwo Warmińsko - Mazurskie, po uzyskaniu wymaganych opinii
postanawiam nie stwierdzić konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia pn. „Budowie instalacji fotowoltaicznej o mocy 1 MW i wysokości do 3 m realizowanego na działkach nr ew. 182/1 w obrębie Stare Miasto, gmina Dąbrówno, powiat ostródzki, województwo Warmińsko - Mazurskie”
 
UZASADNIENIE
 
W dniu 11.01.2019 r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek z dnia 02.01.2019 r. Polskiej Agencji Energetycznej Sp. z o.o., ul. Górna 5, 10-040 Olsztyn w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie instalacji fotowoltaicznej o mocy 1 MW i wysokości do 3 m realizowanego na działkach o nr  ew. 182/1 w obrębie Stare Miasto, gmina Dąbrówno, powiat ostródzki, województwo Warmińsko – Mazurskie.
Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 52 lit. b - Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2016 r., poz. 71), planowana inwestycja została zakwalifikowana do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których sporządzenie raportu może być wymagane.
W związku z powyższym Wójt Gminy Dąbrówno wszczął postępowanie administracyjne w powyższej sprawie.
Na podstawie art. 64 ust. 1  ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2018, poz. 2081 z póź. zm.) Wójt Gminy Dąbrówno zwrócił się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostródzie oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku o wydanie stosownych opinii, co do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanej inwestycji.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostródzie opinią z dnia 31.01.2019 r. (wpływ 05.02.2019 r.), znak: ZNS.4083.8.1.2019 stwierdził, że dla ww. przedsięwzięcia nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie wyraził opinią z dnia 6.02.2019 r. (wpływ 11.02.2019 r.) znak: WSTE.4220.20.2019.RG, że dla ww. przedsięwzięcia nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku opinią z dnia 06.02.2019 r. (wpływ 12.02.2019 r.) nie stwierdził potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania ww. przedsięwzięcia.
Teren, na którym realizowane będzie przedsięwzięcie nie jest objęty miejscowym planem  zagospodarowania przestrzennego.
Planowane przedsięwzięcie będzie polegać na budowie instalacji fotowoltaicznej o mocy do 1 MW i wysokości do 3 m, której celem będzie produkcja energii elektrycznej i wprowadzanie jej do sieci elektroenergetycznej. Montaż instalacji przewidziany jest na działce o nr ew. 182/1, obręb Stare Miasto, gmina Dąbrówno, powiat ostródzki, woj. warmińsko-mazurskie. Działka, na której planuje się lokalizację przedsięwzięcia nie jest zabudowana, jest użytkowana rolniczo. W związku z realizacją inwestycji nie będzie konieczna wycinka drzew i krzewów.
Zgodnie z KIP powierzchnia działki, na której będzie znajdować się elektrownia wynosi 14,5245 ha. Całkowita powierzchnia zajęta pod instalację wraz z infrastrukturą towarzyszącą będzie wynosiła do ok. 2,00 ha, natomiast planowana powierzchnia zabudowy wyniesie do ok. 0,5 ha.
Instalacja składać się będzie m. in. z:
  • zespołu modułów fotowoltaicznych (w ilości ok. 2950-3100 i mocy 300-340 W /lub wyższej/) na konstrukcji wsporczej wbijanej w grunt, pow. zajęta przez panele ok. 0,45 ha, wysokość posadowienia do 3 m;
  • falowników;
  • 1 kontenerowej rozdzielnicy;
  • sieci, przyłącza umożliwiające wpięcie elektrowni do sieci nN/SN w celu przekazania wyprodukowanej energii;
  • urządzenia monitoringu elektrowni;
  • ogrodzenia terenu;
  • innych niezbędnych do funkcjonowania przedsięwzięcia urządzeń infrastruktury technicznej, w tym między innymi: kable, linie i przyłącza elektroenergetyczne.
Moduły zamocowane będą na konstrukcjach wsporczych (wykonanych ze stali zabezpieczonej przed korozją), a konstrukcje wsporcze stojaków wbitych w ziemię metodą dynamiczną do głębokości 1,50 m (lub odpowiednio obciążonych). Moduły połączone będą przewodami w układzie sieciowym zamocowanymi do konstrukcji wsporczej. Energia przekazywana będzie do sieci transformatorowej zlokalizowanej w pobliżu słupa linii energetycznej. Planowane jest zlokalizowanie transformatora w kontenerze dźwiękochłonnym. Całość okablowania zostanie umieszczona we wpustach kablowych i wkopana w ziemię zgodnie z obowiązującymi przepisami energetycznymi. Instalacja fotowoltaiczna składać się będzie z połączonych równolegle i/lub szeregowo modułów /paneli/ fotowoltaicznych.
W sąsiedztwie planowanej inwestycji nie występują istniejące, projektowane i planowane przedsięwzięcia których oddziaływania mogły by się kumulować. Eksploatacja planowanej inwestycji nie będzie powodowała hałasu oraz emisji zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego, nie wymaga stałej obsługi, zaplecza socjalnego, instalacji wodno – kanalizacyjnej. Oddziaływanie inwestycji ograniczy się do terenu nieruchomości objętej panelami fotowoltaicznymi, w związku z czym nie wystąpi efekt skumulowany.
Montaż paneli fotowoltaicznych w ww. sposób zapewni dostęp powietrza od spodu, co umożliwi bardzo szybki oddawanie ciepła do otoczenia. Ponadto ogniwa mają bardzo mają bardzo małą masę w stosunku do powierzchni więc nie akumulują ciepła, które natychmiast wypromieniowują. Sposób zabudowy farmy fotowoltaicznej powoduje, że powietrze krąży swobodnie po jej terenie nie tworząc kominów powietrznych.
Na etapie realizacji inwestycji w niewielkich ilościach będą powstawać odpady związane z pracami budowlanymi i montażowymi lub z usuwaniem awarii. Odpady będą gromadzone w selektywny sposób, w miejscach gwarantujących  bezpieczne magazynowanie i przekazywanie odbiorcom posiadającym stosowne zezwolenia. Zaplecze budowy będzie monitorowane pod kątem wycieku płynów eksploatacyjnych do gruntu. Plac budowy wyposażony zostanie w specjalne kontenery sanitarne, z których ścieki będą regularnie opróżniane przez specjalistyczną firmę. Na placu budowy podstawiony będzie kontener na odpady budowlane i opakowania. Podczas tankowania sprzętu używanego przy budowie, zostaną wykorzystane maty absorbujące, zapobiegające ewentualnym przeciekom substancji szkodliwych (oleje, płyny eksploatacyjne) do podłoża.
Wszystkie komponenty wykorzystywane podczas realizacji przedsięwzięcia będą dostarczane na miejsce planowanej inwestycji samochodami dostawczymi, jako elementy częściowo przygotowane do montażu, co pozwoli zminimalizować hałas oraz ilość powstałych odpadów. Montaż poszczególnych paneli na konstrukcjach montażowych oraz połączenia poszczególnych paneli z inwerterami zostaną wykonane przez wyspecjalizowanych fachowców. Połączenia elektryczne zostaną wykonane przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie oraz uprawnienia elektryczne. Planuje się montaż ogrodzenia wokół planowanej inwestycji z systemem monitoringu.
Planowana instalacja będzie bezobsługowa, parametry pracy oraz bezpieczeństwo instalacji będą monitorowane automatycznie. Nie przewiduje się stałej obsługi pracowników. Instalacja nie będzie zużywać gazu ani wody. Zapotrzebowanie na energię elektryczną z zaprojektowanego przyłącza na warunkach wydanych przez właściwy zakład energetyczny będzie wynosiło ok. 10 kW. Podczas realizacji inwestycji pracować będą maszyny posiadające własne źródła napędu : samochody ciężarowe i specjalistyczny sprzęt budowlany. Dla utrzymania wysokiej wydajności nie ma konieczności cyklicznej konserwacji modułów. W przypadku spadku mocy modułów poprzez np. zabrudzenie dokonuje się czyszczenia powierzchni modułów za pomocą myjek, myjek teleskopowych i wody. Poprzez tak przeprowadzoną konserwację jedynym odpadem będzie woda. Czyszczenie paneli będzie odbywało się specjalistycznym sprzętem, który nie wymaga dostępu do wody bieżącej. W związku z brakiem konieczności używania detergentów nie jest wymagane odprowadzenie wody do specjalistycznych zbiorników, a sposób czyszczenia paneli nie będzie miał wpływu na florę, faunę i jakość wód.
Odpady powstałe podczas prac budowlanych wywiezie i zagospodaruje wykonawca instalacji. Odpady będą gromadzone selektywnie w szczelnych, zamykanych pojemnikach lub kontenerach w wyznaczonym miejscu – w celu ochrony przed zanieczyszczeniami środowiska gruntowo – wodnego.
Planowana inwestycja będzie praktycznie przedsięwzięcie bezodpadowym w trakcie eksploatacji, w związku z czym nie przewiduje się wyznaczania miejsc przygotowanych do ich magazynowania. Jedynymi odpadami jakie mogą powstać podczas eksploatacji będą odpady z ewentualnie prowadzonych prac interwencyjnych bądź okresowych konserwacji paneli. Odpady te nie będą magazynowane na terenie działki, ale natychmiast usuwane przez podmioty świadczące usługi konserwacyjne.
Samochody, które będą poruszały się po terenie budowy stanowić będą źródło chwilowej emisji zanieczyszczeń. Wielkość emisji będzie znikoma i przy użyciu maszyn w należytym stanie technicznym nie będzie miała wpływu na stan powietrza w rejonie. Minimalizacja emisji spalin będzie zapewniona poprzez ekonomiczne użytkowanie pojazdów samochodowych: wyłączanie silników podczas załadunku i rozładunku materiałów.
Prace związane z budową instalacji nie wpłyną negatywnie na wody podziemne. Zagrożenie zanieczyszczenia wód podziemnych na etapie budowy zostanie ograniczone poprzez zapewnienie odpowiedniego stanu technicznego sprzętu budowlanego, właściwą technologię prac budowlanych oraz wybór lokalizacji placu i zaplecza budowy poza terenami szczególnie wrażliwymi na zanieczyszczenia. Na etapie budowy zaplecze budowy będzie wyposażone w systemy odbioru i odprowadzania ścieków bytowych w postaci montażu mobilnych kontenerów sanitarnych. Nieczystości będą odbierane przez wyspecjalizowane jednostki.
            Instalacja fotowoltaiczna jako odnawialne źródło energii przyczyni się do racjonalizacji zużycia energii, surowców i materiałów, a także zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczeń do powietrza. Planowana inwestycja nie stanowi również zagrożeń dla środowiska naturalnego oraz dla zdrowia społeczności lokalnej. Z uwagi na lokalizację farmy fotowoltaicznej w krajobrazie rolniczym, a także stosunkowo niewielką wysokość konstrukcji, inwestycja ta nie będzie wpływała negatywnie na krajobraz.
            Planowana farma fotowoltaiczna nie należy do kategorii przedsięwzięć stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnej awarii. Z przedłożonych dokumentów wynika, że przedmiotowa inwestycja nie spowoduje negatywnych oddziaływań na środowisko. Oddziaływanie inwestycji zaznaczy się głównie w etapie jego realizacji, wskutek konieczności zastosowania maszyn i sprzętu do realizacji prac budowlanych. Oddziaływania w fazie realizacji inwestycji będą miały charakter okresowy, lokalny i odwracalny. Ponadto farma fotowoltaiczna nie będzie wymagała naruszenia i przekształcenia siedlisk naturalnych , bądź półnaturalnych, usunięcia drzew i krzewów, czy zajęcia siedlisk wrażliwych będących potencjalnym miejscem  występowania gatunków chronionych.
            Planowane przedsięwzięcie nie będzie znajdowało się na obszarze chronionym przeznaczonym do ochrony siedlisk lub gatunków o których mowa w przepisach ustawy o ochronie przyrody, obszarze stref ochronnych ujęć wód, obszarze ochronnym zbiorników wód śródlądowych, obszarach o płytkim zaleganiu wód podziemnych i na obszarach wodno-błotnych. Inwestycja będzie położona poza terenami obszarów szczególnie zagrożonych powodzią w rozumieniu art. 16 pkt 34 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2017 poz. 1566 ze zm.).
            Obszar inwestycji nie jest związany i nie będzie znacząco oddziaływać na: obszary wybrzeży oraz górskie, obszary chronione ujęć wód. Znajduje się poza terenami o przekroczonych standardach jakości środowiska, o znaczeniu historycznym, kulturalnym, archeologicznym, uzdrowiskowym.
Kierując się uwarunkowaniami wynikającymi z art. 63 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2018 poz. 2081 z póź. zm.) – a w szczególności po uwzględnieniu stanowiska organów opiniujących tj. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostródzie oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalny zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku stwierdzono brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia.
Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji.      
 
 
Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie nie służy prawo złożenia zażalenia, zgodnie z art. 142 kpa postanowienie w tej sprawie można zaskarżyć w odwołaniu decyzji.
 
 
 
Otrzymują:
 
  1. Wnioskodawca
  2. Strony postępowania (wykaz w aktach sprawy)
  3. a/a
 
Do wiadomości:
  1. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie, Wydział Spraw Terenowych I, ul. Wojska Polskiego 1, 82-300 Elbląg,
  2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostródzie, ul. Kościuszki 2, 14-100 Ostróda,
  3. Państwowe gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdański, ul. Ks. F. Rogaczewskiego 9/19, 80-804 Gdańsk,
  4. Tablica ogłoszeń : Urzędu Gminy w Dąbrównie,
  5. Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Dąbrówno,
 
 

 

Załączniki

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Gminy w Dąbrównie
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2019-02-25
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Ewa Wańkowicz
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2019-02-25 12:01:28
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2019-02-25 12:02:53
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2019-02-25 12:04:49
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
372 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony