ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Gmina Dąbrówno
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ekran szczegółów informacji

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Postanowienie o braku konieczności przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia pn. " Budowie elektrowni fotowoltaicznej o mocy 5 MW na działkach nr 105/4 i 107/21, obręb Lewałd Wielki, gmina Dąbrówno".

Informacja ogłoszona dnia 2019-03-07 12:53:28 przez Paweł Gardecki

Akapit nr 1 - brak tytułu

Dąbrówno, 07.03.2019 r.
ROŚ.6220.8.2018
 
POSTANOWIENIE
            Na podstawie art. 123 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2018 poz. 2096 z póź. zm.) w związku z art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2018, poz. 2081 z póź. zm.) oraz § 3 ust. 1 pkt 52 lit. b – Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2016 r., poz. 71), działając na wniosek z dnia 29.11.2018 r. Lewałd Sp. z o. o., ul. 1 Maja 13/414, 10-117 Olsztyn w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie elektrowni fotowoltaicznej o mocy 5 MW na działkach nr 105/4 i 107/21, obręb Lewałd Wielki, gmina Dąbrówno, po uzyskaniu wymaganych opinii
postanawiam
nie stwierdzić konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia pn. „Budowie elektrowni fotowoltaicznej o mocy 5 MW na działkach nr 105/4 i 107/21, obręb Lewałd Wielki, gmina Dąbrówno”.
 
UZASADNIENIE
W dniu 29.11.2018 r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek Lewałd Sp. z o. o., ul. 1 Maja 13/414, 10-117 Olsztyn w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie elektrowni fotowoltaicznej o mocy 5 MW na działkach nr 105/4 i 107/21, obręb Lewałd Wielki, gmina Dąbrówno.
Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 52 lit. b - Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2016 r., poz. 71), planowana inwestycja została zakwalifikowana do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których sporządzenie raportu może być wymagane.
W związku z powyższym Wójt Gminy Dąbrówno wszczął postępowanie administracyjne w powyższej sprawie.
Na podstawie art. 64 ust. 1  ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2018, poz. 2081 z póź. zm.) Wójt Gminy Dąbrówno zwrócił się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostródzie oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku o wydanie stosownych opinii, co do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanej inwestycji.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostródzie opinią z dnia 21.12.2018 r. (wpływ 27.12.2018 r.), znak: ZNS.4083.49.1.2018 stwierdził, że dla ww. przedsięwzięcia nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie wyraził opinią z dnia 18.12.2018 r. (wpływ 27.12.2018 r.) znak: WSTE.4220.142.2018.RG, że dla ww. przedsięwzięcia nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku opinią z dnia 03.01.2019 r. (wpływ 11.01.2019 r.) nie stwierdził potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania ww. przedsięwzięcia.
Teren, na którym realizowane będzie przedsięwzięcie nie jest objęty miejscowym planem  zagospodarowania przestrzennego.
Planowane przedsięwzięcie będzie polegać na budowie farmy fotowoltaicznej o mocy 5 MW, której celem będzie produkcja energii elektrycznej i wprowadzenie jej do sieci elektroenergetycznej.
Zgodnie z KIP powierzchnia działek, na których będzie znajdowała się elektrownia wynosi 37,64 ha. Całkowita powierzchnia zajęta pod instalację wraz z infrastrukturą towarzyszącą będzie wynosiła do ok. 10,0 ha. Umieszczenie baterii na aluminiowych rusztowaniach spowoduje, że grunt pod nimi nadal pozostanie biologicznie czynny, porośnięty trawą.
Instalacja składać się będzie m. in. z:
  • Paneli fotowoltaicznych (do 20.000 szt.) umożliwiających przekształcenie energii słonecznej w energię elektryczną, panele umieszczone zostaną na konstrukcji wsporczej (stołach fotowoltaicznych) w rzędach, między którymi pozostawiony zostanie odpowiedni odstęp (2 m – 10 m), przestrzeń pomiędzy rzędami paneli nie będzie przekształcana i pozostanie biologicznie czynna, panele będą skierowane w stronę południową i nachylone do ziemi pod kątem od 15 do 35 stopni, powierzchnia samych paneli fotowoltaicznych wyniesie ok. 32 670 m2;
  • Konstrukcji wsporczej (stołów fotowoltaicznych) składającej się ze stalowej ramy, aluminiowych, poziomych i pionowych profili nośnych oraz elementów mocujących. Stoły fotowoltaiczne mieścić będą od 4 do 28 szt. paneli każdy (w zależności od wyboru systemu montażowego), wysokość stołu fotowoltaicznego (konstrukcji) w rzucie bocznym mieścić się będzie w zakresie 1 m – 4 m;
  • Inwerterów fotowoltaicznych (do 250 szt.) , których zadaniem jest przekształcanie prądu stałego na prąd zmienny, inwertery zostaną zamontowane na konstrukcji pod panelami fotowoltaicznymi;
  • Stacji transformatorowych (do 5 szt.) umieszczonej w kontenerze, wyposażonej w niezbędne układy pomiarowo-zabezpieczające, kontenery posiadają szczelną, metalową podłogę, a w drzwiach występują podwyższone progi – zabezpiecza to środowisko gruntowe na wypadek ewentualnych wycieków z transformatorów lub innych instalacji, ponadto urządzenia zostaną ustawione na szczelnym, utwardzonym podłożu wystającym ok. jednego metra poza obwód kontenera. Transformator umieszczony będzie w kontenerze, który jako abonencka stacja elektroenergetyczna składa się z komory obsługi, komory transformatora 0,4/15 kV, rozdzielnicy niskiego napięcia oraz rozdzielnicy średniego napięcia, powierzchnia zajmowana przez kontener ze stacja trafo nie przekroczy standardowych gabarytów i wynosić będzie maks. 35 m2;
  • Instalacji energetycznej stanowiącej połączenia kablowe między panelami i inwerterami, inwerterami i stacją trafo oraz stacją trafo i linią energetyczną;
  • Ogrodzenia – całość inwestycji zostanie ogrodzona siatką, zabezpieczającą przed wejściem osób nieuprawnionych. Planuje się ogrodzenie elektrowni siatką ogrodzeniową, ślimakową wykonaną z drutu powlekanego tworzywem sztucznym PCV o wysokości 2 m (siatka o grubości min. 3 mm i oczkach o rozmiarze 50 x 50 mm). Pomiędzy siatką a powierzchnią ziemi znajdować się będzie min. Ok. 5 cm przerwa umożliwiająca ewentualną migrację płazów.
Planuje się zastosowanie oświetlenia – lamp ledowych oświetlających stację transformatorową (w celu monitoringu i ochrony).
W północnej części działki 105/4 zlokalizowany jest jeden budynek gospodarczy, w południowej części działki 107/21 zlokalizowana jest grupa zadrzewień. Pozostała powierzchnia działek jest wolna od zadrzewień i niezabudowana. W celu realizacji inwestycji nie będzie konieczna wycinka drzew i krzewów. Działki graniczą bezpośrednio z drogą oraz terenami rolnymi wraz z zabudową zagrodową. Dalsze tereny sąsiednie do działek na których planuje się inwestycję, stanowią tereny rolne, lasy oraz zabudowę zagrodową.
Obszar, na którym planuje się inwestycję, ze względu na silną antropopresję, charakteryzuje się niską różnorodnością przyrodniczą (nie stwierdzono występowania gatunków roślin, grzybów /w tym porostów/ oraz zwierząt objętych ochroną gatunkową).
Panele połączone będą ze sobą kablami solarnymi tworząc sekcje. Każda z sekcji połączona zostanie z inwerterami za pomocą kabli solarnych biegnących w korytarzach połączonych z metalową konstrukcją nośną. Z inwerterów trasami kablowymi energia elektryczna przesyłana będzie do transformatora, którego zadaniem będzie podniesienia napięcia tak, aby możliwa była współpraca z siecią dystrybucyjną. Elektrownia będzie współpracować z siecią elektroenergetyczną przekazując do niej całą wyprodukowaną energię elektryczną. Ponadto planuje się pozostawienie wolnej przestrzeni wokół całej instalacji, przeznaczonej pod drogę gruntową o szerokości 5 m, umożliwiającą dojazd do urządzeń.
Montaż odbywał będzie się w miejscu posadowienia z gotowych elementów bezpośrednio na gruncie. Montaż obejmuje wbicie (bądź wkręcenie) do gruntu konstrukcji mocujących w formie metalowych słupków, do których przykręcane są panele fotowoltaiczne, podłączane są przetwornice, inwertery i inne urządzenia wspomagające pracę ogniw. Panele fotowoltaiczne oddają ciepło poprzez konwekcję naturalną do przepływającego powietrza atmosferycznego. Jest to jedyny i w pełni wystarczający system chłodzenia. Nie przewiduje się montażu wentylatorów. Inwertery chłodzone są w ten sam sposób. Planuje się minimum 25-letni okres eksploatacji instalacji.
Energia elektryczna z paneli fotowoltaicznych w postaci prądu stałego przesyłana będzie przewodami (zlokalizowanymi na konstrukcjach wsporczych paneli) do inwerterów, których zadaniem jest przekształcenie jej na prąd zmienny. Z inwerterów trasami kablowymi energia elektryczna o napięciu 400 V przesyłana będzie do transformatora, którego zadaniem będzie podniesienie napięcia do wartości 15 kV, aby możliwa była współpraca z siecią dystrybucyjną. 
Planowana inwestycja będzie przedsięwzięciem praktycznie bezodpadowym w trakcie eksploatacji, w związku z czym nie przewiduje się wyznaczania miejsc przygotowanych do ich magazynowania. Jedynymi odpadami jakie mogą powstać podczas eksploatacji będą odpady z ewentualnie prowadzonych prac interwencyjnych bądź okresowych konserwacji paneli. Odpady te nie będą magazynowane na terenie działki ale natychmiast usuwane przez podmioty świadczące usługi konserwacyjne. Nie przewiduje się powstania żadnych odpadów komunalnych. Po zakończeniu etapu eksploatacji (trwającego ok. 25 lat) zużyte lub uszkodzone panele zostaną poddane recyklingowi – przekazane specjalistycznym firmom, posiadającym stosowne pozwolenia w zakresie odbierania i odzysku odpadów.
Odpady powstałe podczas prac budowlanych wywiezie i zagospodaruje wykonawca instalacji. Odpady będą gromadzone selektywnie w szczelnych, zamykanych pojemnikach lub kontenerach w wyznaczonym miejscu – w celu ochrony przed zanieczyszczeniami środowiska gruntowo-wodnego.
Wszystkie komponenty wykorzystywane podczas realizacji przedsięwzięcia będą dostarczane na miejsce planowanej inwestycji samochodami dostawczymi, jako elementy częściowo przygotowane do montażu, co pozwoli zminimalizować hałas oraz ilość powstałych odpadów. Metalowa konstrukcja montażowa wykonana będzie z wcześniej przygotowanych, częściowo złożonych elementów, nie wymagających cięcia. Połączenia elektryczne zostaną wykonane przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie oraz uprawnienia elektryczne. Planuje się montaż ogrodzenia wokół planowanej inwestycji z systemem monitoringu.
Samochody, które będą poruszały się po terenie budowy stanowić będą źródło chwilowej emisji zanieczyszczeń. Wielkość emisji będzie znikoma i przy użyciu maszyn w należytym stanie technicznym nie będzie miała wpływu na stan powietrza w rejonie. Minimalizacja emisji spalin będzie zapewniona poprzez ekonomiczne użytkowanie pojazdów samochodowych: wyłączanie silników podczas załadunku i rozładunku materiałów.
Panele fotowoltaiczne działają bezobsługowo i nie wymagają konserwacji. Ze względu na lokalizację elektrowni słonecznej z dala od źródeł zanieczyszczeń, mycie paneli fotowoltaicznych będzie odbywało się 1-2 razy do roku przy użyciu wody, która z uwagi na brak zanieczyszczeń chemicznych będzie odprowadzana do gruntu. Panele będą czyszczone w przypadku powstania lokalnych zabrudzeń za pomocą szczotki na wysięgniku oraz wody zdemineralizowanej (przyjaznej środowisku), która nie pozostawia smug. W przypadku ekstremalnych zabrudzeń stosowana będzie woda i środki biodegradowalne.
Planowana instalacja będzie bezobsługowa, parametry pracy oraz bezpieczeństwo instalacji będą monitorowane automatycznie. Nie przewiduje się stałej obsługi pracowników. Instalacja nie będzie zużywać gazu ani wody. Zapotrzebowanie na energię elektryczną z zaprojektowanego przyłącza na warunkach wydanych przez właściwy zakład energetyczny będzie wynosiło ok. 10 kW.
Prace związane z budową instalacji nie wpłyną negatywnie na wody podziemne. Zagrożenie zanieczyszczenia wód podziemnych na etapie budowy zostanie ograniczone poprzez zapewnienie odpowiedniego stanu technicznego sprzętu budowlanego, właściwą technologię prac budowlanych oraz wybór lokalizacji placu i zaplecza budowy poza terenami szczególnie wrażliwymi na zanieczyszczenia. Na etapie budowy zaplecze budowy będzie wyposażone w systemy odbioru i odprowadzania ścieków bytowych w postaci montażu przenośnych toalet WC typu ToyToy. Nieczystości będą odbierane przez wyspecjalizowane jednostki.
            W ramach obsługi farmy fotowoltaicznej będą wykonywane stałe czynności okresowe: wykaszanie terenu farmy, w zależności od intensywności wegetacji 2-3 razy w ciągu roku oraz mycie paneli w przypadku spadku mocy spowodowanym silnym zabrudzeniem.
            Planowana farma fotowoltaiczna nie należy do kategorii przedsięwzięć stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnej awarii. Z przedłożonych dokumentów wynika, że przedmiotowa inwestycja nie spowoduje negatywnych oddziaływań na środowisko. Oddziaływanie inwestycji zaznaczy się głównie w etapie jego realizacji, wskutek konieczności zastosowania maszyn i sprzętu do realizacji prac budowlanych. Oddziaływania w fazie realizacji inwestycji będą miały charakter okresowy, lokalny i odwracalny.
            Przedsięwzięcie planowane jest poza terenami objętymi ochroną przyrody, w odległości ok. 0,2 km od Dąbrówieńskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, ok. 3,1 km od Welskiego Parku Krajobrazowego oraz ok. 3,7 km od obszaru mającego znaczenie dla Wspólnoty Natura 2000 Ostoja Welska PLH280014.
Inwestycja nie będzie powodowała trans granicznego oddziaływania na środowisko.
            Uwzględniając rodzaj i skalę inwestycji, należy stwierdzić, że planowana inwestycja nie będzie miała wpływu na zanieczyszczenia wód podziemnych i powierzchniowych. Wody opadowe , roztopowe oraz z mycia paneli będą odprowadzane powierzchniowo na teren działki.
            Planowane przedsięwzięcie nie będzie znajdowało się na obszarze chronionym przeznaczonym do ochrony siedlisk lub gatunków o których mowa w przepisach ustawy o ochronie przyrody, obszarze stref ochronnych ujęć wód, obszarze ochronnym zbiorników wód śródlądowych, obszarach o płytkim zaleganiu wód podziemnych i na obszarach wodno-błotnych. Inwestycja będzie położona poza terenami obszarów szczególnie zagrożonych powodzią w rozumieniu art. 16 pkt 34 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2017 poz. 1566 ze zm.).
            Obszar inwestycji nie jest związany i nie będzie znacząco oddziaływać na: obszary wybrzeży oraz górskie, obszary chronione ujęć wód. Znajduje się poza terenami o przekroczonych standardach jakości środowiska, o znaczeniu historycznym, kulturalnym, archeologicznym, uzdrowiskowym.
            Na terenie objętym niniejszym wnioskiem, poza elektrownią stanowiącą przedmiot wniosku, planuje się lokalizację pięciu elektrowni fotowoltaicznych o mocy 1MW każda (dla każdej inwestycji zostały wydane decyzje środowiskowe). Łączna pow. zabudowy planowanych pięciu (5.) elektrowni fotowoltaicznych wyniesie ok. 10.0 ha. Ponadto w tym samym obrębie ewidencyjnym na północ od terenu objętego wnioskiem planuje się budowę parku solarnego o mocy do 25 MW dla tej inwestycji również wydano już decyzję środowiskową. Wszystkie elektrownie stanowić będą odrębne przyłącza do sieci energetycznej. Fotowoltaika stanowi jedną technologię konwersji energii, która jest w pełni pasywna. Zjawisko konwersji fotowoltaicznej jest bezgłośne, bezwibracyjne oraz nie posiada skutków ubocznych. Zaprojektowane instalacje nie będą w sposób negatywny oddziaływać na żaden z komponentów środowiska zarówno na etapie jej budowy jak i eksploatacji. Nawet realizacja kilku inwestycji tego rodzaju w bliskim sąsiedztwie nie będzie powodować negatywnych oddziaływać dla środowiska, w związku z czym nie występują ujemne oddziaływania skumulowane.
Kierując się uwarunkowaniami wynikającymi z art. 63 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2018 poz. 2081 z póź. zm.) – a w szczególności po uwzględnieniu stanowiska organów opiniujących tj. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostródzie oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalny zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku stwierdzono brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia.
Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji.      
 
Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie nie służy prawo złożenia zażalenia, zgodnie z art. 142 kpa postanowienie w tej sprawie można zaskarżyć w odwołaniu decyzji.
 
 
Otrzymują:
 
  1. Inwestor
  2. Pełnomocnik
  3. Strony postępowania (zgodnie z art. 49 k. p. a.)
  4. Tablica ogłoszeń sołectwa Lewałd Wielki
  5. Tablica ogłoszeń Urzędu Gminy Dąbrówno
  6. Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Dąbrówno
  7. a/a
 
Do wiadomości:
  1. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie, Wydział Spraw Terenowych I, ul. Wojska Polskiego 1, 82-300 Elbląg,
  2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostródzie, ul. Kościuszki 2, 14-100 Ostróda,
  3. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdański, ul. Ks. F. Rogaczewskiego 9/19, 80-804 Gdańsk,
 

Załączniki

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Gminy w Dąbrównie
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2019-03-07
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Ewa Wańkowicz
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2019-03-07 12:50:11
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2019-03-07 12:53:28
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2019-03-07 12:53:28
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
242 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony